zaloguj automatycznie
 Login
 Hasło
Rejestracja
Zapomniałem hasła
Aktualności  |  Sklep górski  |  Antykwariat  |  Forum  |  fotoForum  |  Ogłoszenia  |  Góry  |  Galerie  |  Wyprawy  |  Ekipa  |  Konto
Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Szkoły Wspinaczkowe | Wiedza praktyczna | Ranking fotografii | Ekspedycje | Wydarzenia
    szukaj » | zaawansowane »
Góry, Wspinanie,
Turystyka
pomóż utrzymać stronę KLIKNIJ
Ogłoszenia Nieruchomości Samochody - pasaż Handlowy KUPUJESZ.pl
Materiały budowlane Warszawa
Polecamy
13 Warszawski Przegląd Filmów Górskich
14. Krakowski Festiwal Górski 2-4 grudnia
Zapraszamy na pokaz slajdów "Kamczatka" ...
Sklep górski
Martes Sport Plecak turystyczny Tungo 55 Martes Sport (TUNGO55)

Plecak transportowy Martes Tungo o pojemności 55 litrów to idealny wybór na wyprawę w góry. Aktywny system Air Flow dba o odpowiednią wentylację nawet podczas dźwigania sporego obciążenia. Plecak posiada pas biodrowy oraz pojemną komorę główną.

Cena: 98.99 PLN
Martes Sport PLECAK DARM 18L GREEN Martes (28362)

Plecak Darm marki Martes to model praktyczny i uniwersalny. Sprawdzi się jako torba do szkoły, na co dzień i na jednodniową wycieczkę w góry. Oprócz komory głównej o pojemności 18 litrów, plecak posiada kieszenie boczne wykonane z siateczki (idealne

Cena: 29.99 PLN
Maska nurkowa Aqua-Speed Liberty (6155+)

Najnowsza w kolekcji AquaSpeed dzielona maska nurkowa

Cena: 132.00 PLN
POLAR MĘSKI POLARIS HI-TEC (POLARIS)

męska kurtka polarowa dwie kieszenie główne kieszeń na piersi nylonowa podszewka materiał: 100% poliester, 280g/m2

Cena: 93.23 PLN
Vango Plecak Trail 25 Vango (tra25v)

Plecy wykonane w systemie AirForce optymalne chłodzenie i wentylacja.Regulowane szelki z siatką.Pojemne kieszenie boczne zapinane na zamek

Cena: 109.50 PLN
Antykwariat Górski
SIKORA Adam, Siedmiu greckich filozofó ...
KRUCZEK Zygmunt Sacha Stefan, Europa. ...
KRAJSKI Stanisław, Akcja Katolicka. Os ...
STAREK Edyta, Przewodnik po dziale kul ...
JÜRGENS Curd, ... I ani trochę mądrośc ...
SZULCZYŃSKI Henryk, Wiciokrzew. /Krakó ...
HALPERN Tadeusz, 100 haseł Puszczy Bia ...
http://www.turnia.pl -> Ekipa -> Ekspedycje

Polish Pamir Expedition 2008


2008-10-27 22:24:57
O WYPRAWIE

Dwa siedmiotysięczniki w jeden miesiąc – oto wyzwanie jakie stawiają sobie uczestnicy „Polish Pamir Expedition 2008”, wyprawy zorganizowanej pod auspicjami Klubu Skialpinistycznego „Kandahar”. Za cel obrali sobie dwa wymagające szczyty, położone w Tadżykistanie: Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.). Plan wyprawy przewiduje uzyskanie aklimatyzacji podczas działań na pierwszym ze szczytów, a następnie zmierzenie się w stylu alpejskim z drugim, trudniejszym. Ekspedycja rozpocznie się 16.07.2008, powrót do Polski przewidywany jest na 29.08. b.r.

Polish Pamir Expedition 2008

Skład wyprawy tworzy osiem osób. Wśród nich są reprezentanci czołówki polskiego himalaizmu, także zimowego, jak również skialpinizmu oraz ekstremalnych rajdów przygodowych. Dla części z nich zdobycie Piku Somoni oraz Piku Korżeniewskiej będzie ostatnim krokiem do skompletowania wszystkich siedmiotysięczników b. ZSRR i tym samym uzyskania prestiżowego tytułu „Śnieżnej Pantery”, który jak dotąd zdobyło tylko dwóch Polaków.


Pamir od dawna był częstym celem polskich wypraw. Jednak takie jego rejony, jak część tadżycka, od rozpadu ZSRR pozostawały nieosiągalne ze względu na trudną sytuację polityczną. Zmieniła się ona dopiero przed kilku laty. Jednak nadal nie jest to teren masowo uczęszczany. Od upadku komunizmu zorganizowano w te okolice zaledwie trzy polskie wyprawy. W skład „Polish Pamir Expedition 2008” wchodzą między innymi uczestnicy ostatniej z nich, ekspedycji z 2007, której udało się zdobyć tylko jeden z dwóch szczytów, Pik Korżeniewskiej. Dla nich lato 2008 będzie próbą „wyrównania rachunków” z Pikiem Somoni. Pozostali natomiast mierzyć się będą z obydwoma siedmiotysięcznikami.CELE WYPRAWY

PIK KORŻENIEWSKIEJ - 7105 m n.p.m.


Szczyt nazwany tak został przez jego odkrywcę, rosyjskiego geografa na cześć jego żony Eugenii. Został odkryty w 1910 roku, a zdobyty w 1953 roku. Jest trzecim co do wysokości szczytem Pamiru Radzieckiego. Górę tą atakuje się z tej samej bazy co Pik Kommunizma, dzięki czemu wspinając się na nią będziemy zdobywać tak przydatną później aklimatyzacje.Pik Korżeniewskiej


Drogę, którą wybraliśmy uważa się za klasyczną. Została pokonana po raz pierwszy w 1966 roku. Prowadzi ona skalistym terenem do obozu pierwszego położonego na 5100m, następnie trudnyma1 lodowcem do obozu drugiego na wysokości 5800m, dalej do obozu trzeciego na wysokości 6400 m, dalej do następnego miejsca gdzie można rozstawić namioty na 6400m, skąd już w miarę łatwo śnieżną granią na szczyt.


PIK SOMONI - 7495 m n.p.m.

Szczyt, który do 1999 roku nosił nazwę Piku Kommunizmu, a wcześniej jeszcze Piuk Stalina, jest najwyższym wierzchołkiem w Pamirze Radzieckim. Obecnie położony jest na terytorium Republiki Tadżykistanu. Został zdobyty po raz pierwszy przez rosyjsko-tadżycką wyprawę w 1933 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego przemianowany został na Pik Ismaila Somoni (założyciela Tadżykistanu).

Polacy bardzo aktywnie działali w tym rejonie od poczatku lat 70, a rok 1972 zaowocował bardzo dużą ilością wejść Polaków, dla których Pamir był często przygrywką przed starciem z himalajskimi kolosami. Z powodów politycznych od czasu rozpadu ZSRR i powstania wolnej Republiki Tadżykistanu góra była trudno dostępna dla zachodnich ekspedycji. Po 15 latach niebytności Polacy pojawili się ponownie na lodowcu Moskvina, za sprawą wyprawy, zorganizowanej przez KW Trójmiasto. Na szczycie Piku Somoni stanęli wtedy Adam Ciućka, Marcin Hennig i Wojciech Figiela. Rok później na szczycie stanęli kolejni Polacy z International Pamir Expedition 2006, w skład której wchodził m.in. Marcin Miotk. Od wielu lat nie stanęła na szczycie żadna Polka.

Mapka Somoni
Pik Somoni


Droga, którą zamierzamy zdobyć szczyt będzie droga Borodkina, która pierwszego przejścia doczekała się w 1968 roku. Wiedzie ona przez lodowiec Waltera, granią Borodkina na Pamirskie Plateau, czyli olbrzymie lodowe pole długości 16 kilometrów szerokości kilometra, a następnie przez przełęcz pomiędzy Pikami Duszanbe i Komunizma. Baza położona jest na wysokości ok. 4200 m, pierwszy obóz na 5300 m, następny na wysokości 5800 m, trzeci na 6100 m, i ostatni, czwarty na przełęczy na ok. 6900m. Stamtąd podejmiemy atak szczytowy.SKŁAD WYPRAWY
MARCIN KACZKAN

Marcin Kaczkan
Urodzony w 1974 roku. Z wykształcenia elektronik, absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW , gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Przygodę wspinaczkową rozpoczął w 1996 roku. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Andach, Tien-Shanie, Karakorum. Jest współautorem (obok Denisa Urubko i Potra Morawskiego) zimowego rekordu wysokości na K2 (7660 m. n.p.m.), który osiągnął podczas wyprawy Netia K2 Polish Winter Expedition 2002/2003. Członek zwyczajny KW Warszawa.

Ważniejsze osiągnięcia wysokogórskie:

 • Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.) drugie polskie wejście
 • Chan-Tengri 7010 m n.p.m Barre des Ecrin 4105 m n.p.m
 • Aconqagua 6962 m n.p.m
 • Pik Lenina 7134 m n.p.m
 • Elbrus 5647 m n.p.m
 • Dongusorun 4454 m n.p.m
 • Mont Blanc 4807 m n.p.m – wejście letnie oraz zimowy trawers (2008)
Robert Róg

Robert Róg
Urodzony w 1962 roku. Sudecki Klub Wysokogórski w Jeleniej Górze, Grupa Karkonoska GOPR.
Uprawia przede wszystkim skialpinizm.
Brał udział w kilku narciarskich wyprawach wysokogórskich w Pamir (rejon Piku Niepodległości, dawniej Lenina, 7134 m n.p.m.), Tien-Szan (rejon Chan Tengri, 7010 m n.p.m.) i Kaukaz (rejon Elbrusa, 6542 m n.p.m.). Działał także w Alpach oraz Tatrach, zarówno polskich, jak i słowackich. Dokonał zjazdu z Piku Razdielna w Pamirze (6148 m n.p.m.) do bazy. Samodzielnie przebył na nartach trasę z Chamonix do Zermatt w Alpach. Kolejne jego osiągnięcie to zjazd północną ścianą z Mont Blanc.
Uprawia także wspinaczkę skalną i lodową.
Przewodnik sudecki PTTK, Instruktor narciarstwa wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu, Instruktor narciarstwa zjazdowego Polskiego Związku Narciarskiego, Instruktor ratownictwa w Grupie Karkonoskiej GOPR, Członek Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu.
MACIEJ STAŃCZAK

Maciej Stańczak
23 lata, urodzony w Opolu, z zawodu ratownik medyczny-absolwent AM we Wrocławiu, ponadto instruktor harcerski i zawodnik zespołu NONSTOP ADVENTURE ZHP w rajdach przygodowych.

Ważniejsze osiągnięcia wysokogórskie:

wejście w stylu alpejskim na Pik Pobiedy (7439m n.p.m.) - w roku 2007;

wejście na Chan Tengri (7010m n.p.m.) - w roku 2007;

czterotysięczniki alpejskie (m.in. Dufourspitze 4634m n.p.m., Dom 4545m n.p.m., Mont Blanc 4807m n.p.m.).
DAWID STEC

Dawid Stec
Urodzony 8 maja 1984 r. Po ukończeniu technikum elektronicznego obronił licencjat z pedagogiki resocjalizacyjnej na UJ, obecnie jest w trakcie studiów magisterskich w GWSP w Mysłowicach. Na co dzień pracuje zawodowo jako ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR.
„Z wysokości gór można dopiero ocenić, co wielkie i wartościowe
rzeczywiście, co jest naprawdę bogactwem, a co jest tylko marnością nad marnościami i pogonią za wiatrem” - dlatego większość życia spędza w górach, ładując w nich akumulatory, by umieć żyć w dolinie.

Ważniejsze osągnięcia wysokogórskie

14 czterotysięczników alpejskich:

 • Mont Blanc - 4807 m n.p.m.
 • Matterhorn - 4478 m n.p.m.
 • Duforspitze - 4634 m n.p.m.
 • Dom - 4545 m n.p.m.
 • Taschhorn - 4491 m n.p.m.
 • Roccia Nera - 4075 m n.p.m.
 • Breithorn Zachodni - 4164 m n.p.m.
 • Breithorn Centralny - 4159 m n.p.m.
 • Castor - 4228 m n.p.m.
 • Polux - 4092 m n.p.m.
 • Ludwigshohe - 4341 m n.p.m.
 • Parrotspitze - 4432 m n.p.m.
 • Zumsteinspitze - 4563 m n.p.m.
 • Dome du Gouter - 4304 m n.p.m.
SZYMON WAWRZUTA

Szymon Wawrzuta
Urodzony w 1984 roku. Góry są jego pasją od młodzieńczych lat. Studiuje turystykę. Jest przewodnikiem beskidzkim, członkiem Akademickiego Koła Przewodników Górskich Bielsko-Biała. Pracuje jako zawodowy ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, gdzie szlifuje swe umiejętności oraz zdobywa górskie doświadczenie. W ciągu ostatnich trzech lat stanął na kilkunastu czterotysięcznikach. Jak sam mówi, szanuje i ceni każdy zdobyty szczyt, odczuwa respekt wobec gór, a zarazem nieopisaną chęć stawania na wierzchołkach kolejnych wspaniałych szczytów. Jednym słowem „w górach jest wszystko co kocha”.

Ważniejsze osągnięcia wysokogórskie

13 czterotysięczników alpejskich:

 • Matterhorn - 4478 m n.p.m.
 • Duforspitze - 4634 m n.p.m.
 • Dom - 4545 m n.p.m.
 • Taschhorn - 4491 m n.p.m.
 • Roccia Nera - 4075 m n.p.m.
 • Breithorn Zachodni - 4164 m n.p.m.
 • Breithorn Centralny - 4159 m n.p.m.
 • Castor - 4228 m n.p.m.
 • Polux - 4092 m n.p.m.
 • Ludwigshohe - 4341 m n.p.m.
 • Parrotspitze - 4432 m n.p.m.
 • Zumsteinspitze - 4563 m n.p.m.
 • Dome du Gouter - 4304 m n.p.m.
Marek Liwski

Marek Liwski

Urodzony w 1966 roku. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, mieszkaniec Wrocławia.
Miłośnik nart i windsurfingu. Uprawia narciarstwo wysokogórskie oraz zjazdowe. Zarówno na nartach jak i bez działał w wielu rejonach świata, m. in. w Alpach, Pirenejach, Kaukazie, Pamirze, Tien-Szanie, górach Peru, Islandii, Kanady i Alaski.

Jego najważniejszym osiągnięciem górskim jest zdobycie Piku Niepodległości (dawniej Pik Lenina; 7134 m n.p.m.) w 2005r.
ALEKSANDRA DZIK

Ola Dzik

Klub Skialpinistyczny "KANDAHAR"

Warmpeace Team

SKPB Katowice
Urodzona w 1982 r. Obecnie studiuje i pracuje; mimo wielu obowiązków zawsze znajduje czas na sport i góry.
Jest członkinią kadry narodowej Polski w narciarstwie wysokogórskim. Startuje także w ekstremalnych rajdach przygodowych. Jest przewodnikiem beskidzkim.

Ważniejsze osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim:
 • Mistrzostwo Polski 2007 (w parze z Magdaleną Derezińską);
 • Puchar Polski 2007;
 • miejsce w Mistrzostwach Słowacji JAMES w roku 2006;
 • dwukrotne 2. miejsce w Pucharze Polski w roku 2005 i 2006.

Osiągnięcia w rajdach przygodowych:

 • 2. miejsce w Old Spice Adventure Race;
 • Mistrzostwach Czech w rajdach przygodowych w sezonie 2005 (w zespole Davis Trezeta Adventure Team);
 • 1. miejsce w rajdzie ptrzygodowym „Wyzwanie” w sezonie 2007 (w zespole Speleo Salomon).

Osiągnięcia wysokogórskie:
 • Pik Eugenii Korżeniewskiej (7105 m.n.p.m.) - 2007;
 • Pik Niepodległości  (Pik Lenina; 7134 m.n.p.m.) – 2006;
czterotysięczniki alpejskie:
 • zimowy trawers Mont Blanc (2008),
 • Mont Blanc od strony włoskiej (2004),
 • Monte Rosa,
 • Breithorn,
 • Dom granią Festigrat (2005).
IRENEUSZ WALUGA

Ireneusz Waluga
Urodzony w roku 1974, mieszkaniec Katowic, nauczyciel, absolwent AWF Katowice. Były zawodnik AZS AWF Katowice w biegach długich, w półmaratonie.
Reprezentuje wysoki poziom we wspinaczce (drogi o trudności VI.4 RP i VI.2+ Os oraz przejścia wielowyciągowe na poziomie VII). Ma w swym dorobku wiele trudnych przejść w Polsce i  za granicą.

Ważniejsze osiągnięcia wysokogórskie:
 • Khan Tengri (7010 m.n.p.m.) w roku 2002;
 • Pik Lenina (7134 m.n.p.m.) w roku 2001;
 • dwukrotne wejście na Mount Kenia (Nelion; 5199 .n.p.m.) w roku 2004 oraz 2005;
 • Dhampush Peak, Himalaje (6038m) w roku 2005;
 • Elbrus (5642 m.n.p.m.) w roku 2005;
 • Jebel Toubkal (4167 m.n.p.m.) w roku 2003;
 • dwukrotne wejście na Mont Blanc (4808 m.n.p.m.) w roku 1998 oraz 2004.

Od sześciu lat czołowy polski zawodnik w ekstremalnych rajdach
przygodowych. Startuje w drużynie "Beata Piętka Mapy Ścienne".
Ważniejsze osiągnięcia w rajdach przygodowych:
 • Puchar Polski indywidualnie i zespołowo w 2004;
 • trzecie miejsce w Adventure Race Slovenia 2005;
 • drugie miejsce w The North Face Adventure Trophy 2005;
 • piąte miejsce w The North Face Adventure Trophy 2006;
 • trzecie miejsce w Przygodowym Rajdzie Orła Bielika 2002 i 2003;
 • pierwsze miejsce w Przygodowym Rajdzie Orła Bielika 2004;
 • pierwsze miejsce w Bergson Winter Challange 2005;
 • drugie miejsce w Bergson Winter Challange 2006.Towarzyszy nam także druga niezależna grupa Klubu Wysokogórskiego Jastrzębie w składzie:
 • Arkadiusz Grządziel
 • Dariusz Mildner
 • Ireneusz Wolanin
 • Krzysztof Hudek
 • Krzysztof Apanasiewicz
 • Leszek Kopczyński
 • Marian Hudek
 • Piotr Lilla
 • Szymon Nałudka
 • Wojciech Sarna


PLAN WYPRAWY
 1. Przygotowania
  • 08-20 lutego - wyjazd treningowy w Alpy; trawers Mont Blanc
  • początek lata - wyjazd aklimatyzacyjny w Alpy
 2. Wyprawa
  • 16 lipca - wyjazd z Polski, przelot z Warszawy do Duszanbe
  • 17 lipca – zakup prowiantu i załatwienie formalności w Duszanbe, przejazd do Dżirgital
  • 18 lipca – lot śmigłowcem z Dżirgital do bazy na Polanie Moskvina lub początek trekkingu do bazy. Przy opcji trekkingu dotarcie do bazy ok. 21-22 lipca
  • 18 (22) lipca – 23 sierpnia – działalność górska na obu szczytach
  • 24 sierpnia – przelot śmigłowcem z bazy do Dżirgital (w przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej trekking do Dżirgital lub lot wcześniejszym helikopterem i czas na zwiedzanie Tadżykistanu); przejazd z Dżirgital do Duszanbe
  • 28 sierpnia – powrót do Polski; przelot z Duszanbe do Warszawy


PARTNERZY:

www.kandahar.miconet.plPATRONI MEDIALNI:

www.turnia.pl

www.turnia.pl
wyprawy.onet.pl/32663,472,1467664,ekspedycja.html

www.onet.pl

www.goryonline.com

www.goryonline.com

www.obywatel.org.pl

www.obywatel.org.pl

www.katowice.naszemiasto.pl

katowice.naszemiasto.pl
www.beskidy24.pl

www.beskidy24.pl
  www.wspinanie.pl/serwis/200803/20pamir2008.php

www.wspinanie.pl
 OFERTA DLA SPONSORÓW:

Serdecznie zapraszamy wszystkie firmy i instytucje do udziału w sponsoringu „Polish Pamir Expedition 2008”. W zamian ze swej strony oferujemy:
 • umieszczenie logo Państwa firmy na odzieży uczestników wyprawy
 • umieszczenie logo Państwa firmy na stronie internetowej wyprawy
 • promocję Państwa firmy za pośrednictwem naszych patronów medialnych
 • wymienianie Państwa firmy wśród sponsorów w kontaktach z pozostałymi mediami
 • przekazanie Państwu zdjęć (być może także filmu) z wyprawy z logo Państwa firmy (naszywki, niewielki baner) wraz ze zgodą na ich wykorzystanie do celów marketingowych
 • przeprowadzenie testów sprzętu outdoorowego oraz sporządzenie dla Państwa profesjonalnego raportu z testów (np. na stronę internetową Państwa firmy lub na użytek ISO 9001)
 • promocję Państwa firmy podczas imprez towarzyszących wyprawie: pokazów slajdów, spotkań, wystaw zdjęć itp.


Więcej na oficjalnej stronie wyprawy:


Połączenie z górami :
Zarejestrowany
13-03-2005
Zobacz inne strony autora
Zobacz inne strony autora Landzi Zobacz inne strony autora Zobacz inne strony autora

Strony Polish Pamir Expedition 2008

Aktualności : Polish Pamir Expedition 2008 - najnowsze newsy o członkach wyprawy pamir2008.pl
 Z najnowszych informacji przekazanych przez Irka Wolanina, wiadomo, iż nastąpiła poprawa pogody pod Pikiem Korżeniewskiej w Pamirze. Zespoły ratunkowe po przeszukaniu grani zachodniej powyżej 6400 metrów i przeczekaniu w namiotach opadu śniegu kierują się do niższych obozów. W drodze zejściowej kontynuują poszukiwania zaginionego Krzysztofa Apanasewicza
9-08-08 Login : Landzi
Aktualności : Polish Pamir Expedition 2008 w drodze do II obozu...
 „Marek i Robert po dwóch nocach na 5100 ruszyli szturmować obóz II. Ola, Marcin, Szymek i Dawid spędzili pierwszą noc w obozie I i będą próbowali wynosić cały depozyt wyżej. Irek i Maciek ruszają dzisiaj do obozu I. Aklimatyzacja przebiega pomyślnie i pogoda dopisuje, jesteśmy dobrej myśli. Pozdrawiamy z Korzeniewskiej”
29-07-08 Login : Landzi
Aktualności : Polish Pamir Expedition 2008 - informacje z początkowego etapu wyprawy
 „Dzień spędziliśmy w Dzirgital - zrobiliśmy trekking na 2750m. Dziś pogoda jest dobra, helikopter lata, ale Agencja nie dotrzymała słowa - nie wszyscy lecą dziś, część z nas poleci jutro. Poza kłopotami z Agencją wszystko w porządku” - mówi Aleksandra Dzik, organizatorka wyprawy
24-07-08 Login : Landzi
Aktualności : Wyprawa po śnieżną panterę
 Zdobycie dwóch siedmiotysięczników w jeden miesiąc – oto wyzwanie, z jakim już niebawem zmierzą się uczestnicy „Polish Pamir Expedition 2008”. Wyprawa wyrusza już w najbliższą środę, 16. lipca. Jej uczestnicy udają się w Pamir Tadżycki – rejon jeszcze kilka lat temu w związku z trudną sytuacją polityczną niemal niedostępny dla alpinistów i turystów
16-07-08 Login : Landzi
Zapowiedzi Wydarzeń : Polish Pamir Expedition 2008
 Dwa siedmiotysięczniki w jeden miesiąc – oto wyzwanie jakie stawiają sobie uczestnicy „Polish Pamir Expedition 2008”, wyprawy zorganizowanej pod auspicjami Klubu Skialpinistycznego „Kandahar”. Za cel obrali sobie dwa wymagające szczyty, położone w Tadżykistanie: Pik Somoni oraz Pik Korżeniewskiej
12-03-08 Login : Landzi
[1]  
Google
 
Web www.turnia.pl

Strony Autora
Jarosław Lang
Galeria zdjęć z wyprawy „Polish Pa...
“AP Expeditions 2008” - wieś...
Polacy wygrali Puchar Świata w Val di Da...
Quest Psicobloc Majorka
7summits.pl Everest 2008 – sport p...
„WADI RUM HANNAH TRIP” - Eli...
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski we wsp...
Rekordowy „Maliniak”
Srebro dla Edyty Ropek w Trento lub R...
więcej
Współpraca
Forum
komentarz: Awaria techniczna usunieta
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #2
komentarz: To był dobry dzień...
komentarz: Gerlach
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #1
komentarz: Tatrzańsko-beskidzko-bieszczadzkie wschody i zachody
komentarz: Wycieczka na Mincol
komentarz: Udane polowanie na pogodę
komentarz: 9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich startuje dzisiaj
zarabianie za wspinanie i jazde na nartach w Alpach i blogowanie o tym
fotoForum
Na dziesiątej :)
Dobrze jest obejrzeć ciepłe, jesienne zdjęcia podczas zimowego poranka...
Wydaje mi się, że Kozi jest na tym zdjęciu przesłonięty przez Skrajny Granat, a ...
Zacne stadko ;)
Fakt-rozrzut masz niezły :)
Szokował i prowokował - Wielki Mistrz. Szkoda, że Podhale okazało się dla nie...
Gdziekolwiek by nie było to zawsze warto !
Ogłoszenia
inne: Usługi przewodnika tarzańskiego
wyjadę: Andaluzja -wspin na całą zimę.
inne: Akademia Innowatorów i Strategów - organizacje turystyczne
inne: Wycieczki w Tatry
kupię: Śpiwór puchowy i kurtka puchowa
oddam: Nocleg Wegry Mezokovesd ZSory
Dodaj ogłoszenie
Wiedza praktyczna
   Wspinaczka
      trening
      szpej
      aklimatyzacja wysokogórska
   Trekking
      trening
      sprzęt
      bezpieczeństwo
   Skitury i skialpinizm
      bezpieczeństwo
      sprzęt
      trening
      trasy
   Biegi górskie
   Asekuracja
      węzły
      w skałach
      w lodzie
      na lodowcu
   Biwak letni
      sprzęt
      przygotowanie
   Biwak zimowy
      sprzęt
      przygotowanie
   Odzież
   Obuwie
Top Wizytówki
Gosopdarstwo Agroturystyczne "Finez...
Kwatery.ski
Centrum Sportów Górskich Trango
Pensjonat
WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU GÓRSKIEGO
Dodaj swoją za darmo
NOCLEGI
Hotele
Pensjonaty
Kwatery i pokoje
Agroturystyka
Schroniska
Campingi
Kwatery Prywatne
KUCHNIA
Restauracje
Obiady domowe
Puby, Kawiarnie
KULTURA
Galerie
Muzea
Teatry
NARTY I DESKA
Wyciągi
Nauka jazdy
Wypożyczalnie
ORGANIZACJE
Szkoły Wspinaczkowe
Kluby Alpinistyczne
Kluby Turystyczne
Kluby Wysokogórskie
Pozostałe
Rejestracja | Klub | Galerie | Wyprawy | Antykwariat górski | Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Linki | O nas | Kontakt
Online: 29; zalogowanych: 0   © 2005-09 www.turnia.pl - Góry, wspinaczka, przygoda