zaloguj automatycznie
 Login
 Hasło
Rejestracja
Zapomniałem hasła
Aktualności  |  Sklep górski  |  Antykwariat  |  Forum  |  fotoForum  |  Ogłoszenia  |  Góry  |  Galerie  |  Wyprawy  |  Ekipa  |  Konto
Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Szkoły Wspinaczkowe | Wiedza praktyczna | Ranking fotografii | Ekspedycje | Wydarzenia
    szukaj » | zaawansowane »
Góry, Wspinanie,
Turystyka
pomóż utrzymać stronę KLIKNIJ
Ogłoszenia Nieruchomości Samochody - pasaż Handlowy KUPUJESZ.pl
Materiały budowlane Warszawa
Polecamy
13 Warszawski Przegląd Filmów Górskich
14. Krakowski Festiwal Górski 2-4 grudnia
Zapraszamy na pokaz slajdów "Kamczatka" ...
Sklep górski
Elbrus POLAR DAMSKI RADDA ELBRUS (RADDA)

Radda to lekki i wygodny polar w modnym, wiosennym kolorze. Zapewnia ciepło w chłodniejsze wieczory i gwarantuje komfort podczas spacerowania, zwiedzania czy zajęć na świeżym powietrzu. Solidne szycie i dobry materiał Radda to dobrej jakości materi

Cena: 99.99 PLN
Lhotse Trok z klamerką samozaciskową (tzksz)

Trok z klamerką samozaciskową firmy Lhotse

Cena: 5.00 PLN
Elbrus PLECAK VARAS 25L Elbrus (varas25e)

Plecak Varas jest nowoczesnym bagażem, wykonanym w jaskrawych i przykuwających oko kolorach. System pasów zapewnia lepsze dopasowanie sprzętu. Został on zaopatrzony w pas biodrowy i piersiowy pasek stabilizujący. Dwie komory i dwie kieszenie boczne p

Cena: 140.24 PLN
Silva Czołówka Siju Cube Silva ( 37311-2)

Najmniejsza czołówka Silvy. Teraz możesz mieć światło zawsze przy sobie. Kompaktowe rozmiary pozwalają nosić ją ze sobą w kieszeni, torbie, plecaku czy trzymać w samochodowym schowku - nigdy nie wiadomo, kiedy potrzebne będzie dodatkowe źródło świat

Cena: 59.70 PLN
Silva Czołówka Siju Silva (37244-1)

Nowa czołówka Siju wyposażona w dwie jasne diody LED w innowacyjnej obudowie. System przechowywania Cocoon zintegrowany z opaską czołówki pozwala na zwinięcie całej czołówki w poręczny pakuneczek. Dostępna w różnych kolorach.

Cena: 59.00 PLN
Antykwariat Górski
TATRY. Fotografie Tatr i Zakopanego 18 ...
BIEŃKOWSKA Danuta, Lotem bliżej. Łódź ...
KARPIŃSKI Jan Jerzy, Dzieci słońca i d ...
ZINKOW Julian, Turystyczne spotkania z ...
RZESZÓW. /Tekst Zbigniew Drążek. Rzesz ...
TATRY. /Kraków 1938/. Tatrzańskie Towa ...
MURZA - Mucha Paweł Ziemkiewicz Jerzy, C ...
http://www.turnia.pl -> Ekipa -> Ekspedycje

Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku


2008-06-25 21:23:19
Z lewej grupa Gasherbrumów w całej okazałości, z prawej początek trawersu i część masywu Broad Peaku    Minęły trzy tygodnie odpoczynku, które mieliśmy po zakończeniu pierwszej części Tryptyku Reaktywacji. Weszliśmy na Ama Dablam w ramach aklimatyzacji, zrobiliśmy drogę czeską na zachodniej ścianie Annapurny, jedno z najpiękniejszych przedsięwzięć, w których miałem okazję brać udział. Zabrakło 150 metrów i łutu szczęścia by znaleźć się na szczycie...

Alpinus Expedition Team


    Czas zatem już wracać do Tryptyku Reaktywacji. Tym razem dwie części naraz. Aklimatyzację już mamy. Można od razu zacząć akcję górską. Najpierw idziemy we dwóch z Peterem Hamorem na grań Gasherbrumów od GI (8068) poprzez GII (8035) do GIII (7952). Rozpoczynamy drogą amerykańską od strony Gasherbruma I, a schodzimy z głębokiej przełęczy pomiędzy GII, a GIII. Trawers ten w całości nie został nigdy pokonany. Następnie ma dołączyć Piotr Pustelnik i udajemy się już we trzech na grań Broad Peaku, która została pokonana przez Kurtykę i Kukuczkę. Zaczęli oni od strony bazy pod K2, a zeszli z wierzchołka drogą normalną (przechodząc przez dwa pozostałe wierzchołki Broad Peaku). Z samego szczytu jest jeszcze piękna grań schodząca w stronę Concordii, której jeszcze nikt w całości nie przeszedł. Chcielibyśmy ją pokonać kończąc tym samym pełny trawers Broad Peaku.


    Gasherbrum I (8068 mnpm) zwany również Hidden Peak, kiedyś określany jako K5, został pierwszy raz zdobyty 5 lipca 1958 roku przez Andrew Kauffmana i Peterea Schoeninga z USA. 23 lipca 1983 roku jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli Kurtyka i Kukuczka pokonując południowo-zachodnią ścianę w stylu alpejskim. Z wierzchołka grań północna przechodzi przez przełęcz Gasherbrum i dochodzi do Gasherbruma II.

    Gasherbrum II (8035 mnpm), czyli K4 na starych mapach, pierwszy raz został zdobyty przez Austriaków w 1956 roku. Na jego szczycie do tej pory stanęło ponad 40 Polaków. Większość wejść odbywa się drogą normalną. Ostatni w naszych planach pierwszej grani, czyli Gasherbrum III (7952 mnpm) nie jest górą zbyt popularną, może dlatego że nie ma 8000 metrów. Po raz pierwszy zdobyty został przez Polaków w 1975 roku.
Broad Peak (8047 mnpm) to trzeci ośmiotysięcznik znajdujący się w masywie Gasherbum. W ramach Tryptyku Himalajskiego w 2006 roku 8 lipca na wierzchołku stanął Piotr Pustelnik i Peter Hamor, dzień później Piotr Morawski. Początkowym planem wtedy było zrobienie nowej drogi na grani, którą w tym roku mamy zamiar zakończyć trawers.

    Zatem roboty sporo, czasu też pod dostatkiem. Trawersy na tych wysokościach są dużym wysiłkiem dla organizmu ze względu na wiele dni na dużej wysokości. Poprzednie lata (chociażby wschodnia grań Annapurny) oraz ten sezon przygotowały nas dobrze zarówno do wysiłku na dużej wysokości, jak i do szybkiego wspinania i poruszania się w trudnym terenie. Oby tylko pogoda dopisała, za co trzymajcie kciuki! Burza na Annapurnie pokazała nam, że niewiele od nas potrafi zależeć, nawet jeśli jesteśmy prawie pewni sukcesu.
Wyprawa wyrusza 1 czerwca z Warszawy. Czerwiec przewidywany jest na trawers Gasherbrumów. Pod koniec czerwca przylatuje Piotr Pustelnik i rozpoczynamy drugą część projektu na Broad Peaku. Powrót planowany jest na koniec lipca.

Z lewej grupa Gasherbrumów w całej okazałości, z prawej początek trawersu i część masywu Broad Peaku
Z lewej grupa Gasherbrumów w całej okazałości, z prawej początek trawersu i część masywu Broad Peaku


    Jesteśmy wdzięczni sponsorom, których wyprawa nie odbyłaby się. Chciałbym też złożyć szczególne podziękowania dla firmy Alpinus (www.alpinus.pl), która aktywnie pomogła w zwalczaniu piętrzących się kłopotów i usunęła wiele kłód spod nóg oraz firmie Kelvin (www.kelvin.pl) za pomoc w ostatnim momencie.


Piotr Morawski (Alpinus Expedition Team)
Połączenie z górami :
Zarejestrowany
13-03-2005
Zobacz inne strony autora
Zobacz inne strony autora Landzi Zobacz inne strony autora Zobacz inne strony autora

Strony Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku

Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Piotr i Peter dzisiaj staneli na wierzcholku G2!
 we wtorek (1 lipca) Piotr i Peter ruszyli do góry. Pogoda zrobiła się piękna, zatem ruszyli niespiesznie. Piotrek kilka razy mi powtarzał, że idą spokojnie i czekają, aż cały tłum atakujący w tym roku Gasherbrumy się przewali. Ale chyba zabrakło im cierpliwości i zamiast wspinaczki "niespiesznej" :) ...
6-07-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Gasherbrum I zdobyty!
 Udało się! Wczoraj (25 czerwca 2008r.) Piotr Morawski i Peter Hamor stanęli na szczycie Gasherbrum I. Chłopaki weszli na wierzchołek po 10 dniach wspinaczki - nie mieli szczęścia do pogody, poza pierwszym dniem i dniem ataku - cały czas padał śnieg
26-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Pogoda chłopaków nie puszcza!
 Wiadomość z 24 czerwca od Piotrka: "Rano mieliśmy złą pogodę, wystartowaliśmy późno, śnieg głęboki, dla dwóch z plecakami ciężko. Złapaliśmy biwak 200 - 300 m pod szczytem. Oby jutro dało się przekopać i zejść na drugą stronę. (...)"
25-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Piotr i Peter wyżej (21 i 22 czerwca 2008)
 Prognoza pogody nie sprawdziła się. Chłopaki mieli piękne słońce. Skończyli drogę hiszpańską! Dotarli do miejsca, gdzie droga hiszpańska i amerykańska się spotykają...
23-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Piotr i Peter 20 czerwca
 News z dzisiaj - 20 czerwca, tuż po 6:00: "Cały czas tkwimy na drugim biwaku i cały czas pada śnieg. Ani zejść do bazy, ani do góry. Dobrze, że jedzenia i gazów zabraliśmy na 10 dni. Polepszenia pogody podobno nie będzie przez najbliższe 2 - 3 dni. (...)"
20-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Piotr i Peter 19 czerwca
 Oto dzisiejszy sms od Piotrka: "Utkwiliśmy na drugim biwaku. Śnieg sypie od 30 godzin nieustannie, ani do góry ani w dół. Czekamy na lepszą pogodę."
19-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: najświeższe informacje nt. działań Piotrka i Petera
 Wiadomość sms z 17 czerwca 2008 r., po godzinie 18:00: "Jesteśmy na 6600, droga hiszpańska to 1000 metrów czystego lodu i tylko jedno miejsce na odpoczynek. Ciężkie plecaki i ciągłe wspinanie zabrało wszystkie siły. Myślałem, że nie damy rady znaleźć plateau na namiot. (...)"
17-06-08 Login : Landzi
Aktualności : Tryptyk Reaktywacja część druga i trzecia: Trawers Gasherbrumów i Broad Peaku - Piotr i Peter ruszyli do gory!
 Wiadomość sms od Piotra Morawskiego: "Wbiliśmy się w drogę hiszpańską (prawa grań południowo zachodniej ściany) i rozbiliśmy namiot na 5650 m. Plecaki tak ciężkie, że tylko myślę o tym, by już schodzić z G1 na drugą stronę! (...)"
16-06-08 Login : Landzi
[1]  
Google
 
Web www.turnia.pl

Strony Autora
Jarosław Lang
Galeria zdjęć z wyprawy „Polish Pa...
“AP Expeditions 2008” - wieś...
Polacy wygrali Puchar Świata w Val di Da...
Quest Psicobloc Majorka
7summits.pl Everest 2008 – sport p...
„WADI RUM HANNAH TRIP” - Eli...
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski we wsp...
Rekordowy „Maliniak”
Srebro dla Edyty Ropek w Trento lub R...
więcej
Współpraca
Forum
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #2
komentarz: To był dobry dzień...
komentarz: Gerlach
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #1
komentarz: Tatrzańsko-beskidzko-bieszczadzkie wschody i zachody
komentarz: Wycieczka na Mincol
komentarz: Udane polowanie na pogodę
komentarz: 9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich startuje dzisiaj
zarabianie za wspinanie i jazde na nartach w Alpach i blogowanie o tym
Andaluzja -wspin na całą zimę 2016/17
fotoForum
Na dziesiątej :)
Dobrze jest obejrzeć ciepłe, jesienne zdjęcia podczas zimowego poranka...
Wydaje mi się, że Kozi jest na tym zdjęciu przesłonięty przez Skrajny Granat, a ...
Zacne stadko ;)
Fakt-rozrzut masz niezły :)
Szokował i prowokował - Wielki Mistrz. Szkoda, że Podhale okazało się dla nie...
Gdziekolwiek by nie było to zawsze warto !
Ogłoszenia
sprzedam: Sprzedam - Gore tex Himountain Superior Expert Series
inne: Przekaż 1 % na naszą coreczke Zuzię C.- dziekujemy.
inne: Usługi przewodnika tarzańskiego
wyjadę: Andaluzja -wspin na całą zimę.
inne: Akademia Innowatorów i Strategów - organizacje turystyczne
inne: Wycieczki w Tatry
Dodaj ogłoszenie
Wiedza praktyczna
   Wspinaczka
      trening
      szpej
      aklimatyzacja wysokogórska
   Trekking
      trening
      sprzęt
      bezpieczeństwo
   Skitury i skialpinizm
      bezpieczeństwo
      sprzęt
      trening
      trasy
   Biegi górskie
   Asekuracja
      węzły
      w skałach
      w lodzie
      na lodowcu
   Biwak letni
      sprzęt
      przygotowanie
   Biwak zimowy
      sprzęt
      przygotowanie
   Odzież
   Obuwie
Top Wizytówki
TOUR DU MONT BLANC
WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU GÓRSKIEGO
GOup Szkoła Wspinania
MAŚLAK
Szkoła Wspinania PlanetSports-Koparki
Dodaj swoją za darmo
NOCLEGI
Hotele
Pensjonaty
Kwatery i pokoje
Agroturystyka
Schroniska
Campingi
Kwatery Prywatne
KUCHNIA
Restauracje
Obiady domowe
Puby, Kawiarnie
KULTURA
Galerie
Muzea
Teatry
NARTY I DESKA
Wyciągi
Nauka jazdy
Wypożyczalnie
ORGANIZACJE
Szkoły Wspinaczkowe
Kluby Alpinistyczne
Kluby Turystyczne
Kluby Wysokogórskie
Pozostałe
Rejestracja | Klub | Galerie | Wyprawy | Antykwariat górski | Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Linki | O nas | Kontakt
Online: 108; zalogowanych: 0   © 2005-09 www.turnia.pl - Góry, wspinaczka, przygoda