zaloguj automatycznie
 Login
 Hasło
Rejestracja
Zapomniałem hasła
Aktualności  |  Sklep górski  |  Antykwariat  |  Forum  |  fotoForum  |  Ogłoszenia  |  Góry  |  Galerie  |  Wyprawy  |  Ekipa  |  Konto
Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Szkoły Wspinaczkowe | Wiedza praktyczna | Ranking fotografii | Ekspedycje | Wydarzenia
    szukaj » | zaawansowane »
Góry, Wspinanie,
Turystyka
pomóż utrzymać stronę KLIKNIJ
Ogłoszenia Nieruchomości Samochody - pasaż Handlowy KUPUJESZ.pl
Materiały budowlane Warszawa
Polecamy
13 Warszawski Przegląd Filmów Górskich
14. Krakowski Festiwal Górski 2-4 grudnia
Zapraszamy na pokaz slajdów "Kamczatka" ...
Sklep górski
Martes Sport Polar damski Lady Zirano Martes (lady zirano)

Polar damski Lady Zirano Martes Zalety i charakterystyka damska bluza polarowa dwie kieszenie główne materiał: 100% poliyestermicrofleece 280 g/m2

Cena: 36.99 PLN
KURTKA DAMSKA MONA ELBRUS (Mona)

Kurtkę Mona zaprojektowano z myślą o paniach, które szukają gustownej i prostej odzieży na jesień. Produkt wykonano z lekkiego materiału oraz dopasowano do kobiecej sylwetki, zapewniając swobodę ruchu, kiedy trenujesz lub uprawiasz turystykę.

Cena: 160.00 PLN
Plecak biegowy ELBRUS Muggia 2L + bukłak (MUGGIA)

Plecak biegowy ELBRUS Muggia 2L Świetny plecaczek, który idealnie sprawdzi się podczas biegu, wspinaczki czy też jazdy na rowerze. Pomieści wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi, a dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom jego zawartość będzie niemal nieodc

Cena: 79.90 PLN
Lhotse Trok z klamerką samozaciskową (tzksz)

Trok z klamerką samozaciskową firmy Lhotse

Cena: 5.00 PLN
Martes Sport Plecak turystyczny Martes Tungo 65 (TUNG65M)


Cena: 101.00 PLN
Antykwariat Górski
ŚMIETANA Zbigniew, Okruchy z tobruckie ...
HERZOG Werner, Fitzcarraldo. Przełożył ...
SZKICE z dziejów Śląska. Pod redakcją ...
KRALL Hanna, Sublokatorka. Warszawa 19 ...
KARTE alter Meister. 24 gewählte Repro ...
MAUGHAM William Somerset, Teatr. Przeł ...
GRÖSSING Sigrid Maria, Kobiety za kuli ...
http://www.turnia.pl -> KULTURA -> Muzea -> Wizytówki -> Tatry

Muzeum Tatrzańskie Zakopane imienia Dra. Tytusa Chałubińskiego - gmach główny


2005-03-17 14:59:35
Nazwa : Muzeum Tatrzańskie Zakopane imienia Dra. Tytusa Chałubińskiego

Adres : ul. Krupówki 10 Zakopane
Miasto : 00-000 Zakopane
Gmina :
Wojewodztwo : Małopolskie

Telefon : 0-18 2015205
fax : 0-18 2063872
Komórkowy :
WWW : www.muzeum.tatrynet.pl
Muzeum Tatrzańskie - gmach główny, ul. Krupówki 10 Ekspozycja w gmachu głównym, aczkolwiek przez lata ulegała pewnym modyfikacjom, w swej zasadniczej koncepcji przetrwała nie zmieniona do dzisiaj. Jak niegdyś, tak i dziś ma za zadanie zorientować zwiedzających w zagadnieniach dotyczących przyrody Tatr i Podhala, dziejów tej ziemi oraz sposobu życia i kulturze jej mieszkańców. W holu na parterze stoi model pomnika, którego oryginalna wersja znajduje się u zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego. Patron Muzeum, dr Tytus Chałubiński, został tu uwieczniony z góralem Janem Krzeptowskim Sabałą, sławnym skrzypkiem, gawędziarzem, towarzyszem wielu górskich wypraw doktora. Autorem projektu pomnika był Stanisław Witkiewicz, a wykonawcą rzeźbiarz, Jan Nalborczyk.

Pierwszego dyrektora Muzeum, Juliusza Zborowskiego, upamiętnia tablica wmurowana z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia jego pracy na Podhalu.
Wystawa historyczna - bogato udokumentowana fotografiami, materiałami archiwalnym i wydawnictwami - wprowadza zwiedzających w historię Podhala. Sygnalizuje zjawiska z prehistorii, a więc pierwsze ślady pobytu człowieka na tych terenach, i przybliża tworzenie się osadnictwa na Podhalu. Kolejne fragmenty wystawy przedstawiają rozwój Zakopanego od małej góralskiej wioski pod Tatrami poprzez uzdrowisko i ośrodek kulturalny jednoczący Polaków w okresie zaborów - do "stolicy sportów zimowych" w okresie międzywojennym. Szczególnie bogaty w wydarzenia był okres od drugiej połowy XIX w. Wówczas powstało Towarzystwo Tatrzańskie, działali Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz i wielu innych miłośników kultury góralskiej. Przyznanie wiosce góralskiej statusu uzdrowiska zaowocowało budową licznych zakładów wodolecznicznych, sanatoriów, pensjonatów i prywatnych willi. Równie intensywnie rozwijała się kultura; narodziła się miejscowa prasa, działał teatr, rozpoczęły działalność szkoły snycerska i koronkarska. Do czasu odzyskania niepodległości Zakopane stało się miejscem, w którym Polacy mogli swobodnie wyrażać swój patriotyzm. Dawali temu wyraz w licznych manifestacjach patriotycznych i obchodach świąt narodowych, zwłaszcza u progu niepodległości. Tu spotykali się pisarze, poeci, malarze i politycy.

Z fascynacji Tatrami i góralszczyzną zrodziły się dzieła literackie, muzyczne, malarskie. Okres dwudziestolecia międzywojennego to intensywny rozwój zapoczątkowanego wcześniej taternictwa, sportów zimowych i rozwój urbanistyczny Zakopanego, od 1933 roku już miasta. W okresie okupacji w Zakopanem i na Podhalu działały organizacje konspiracyjne, jak np. Konfederacja Tatrzańska, co również zostało ukazane. Wystawa historyczna sygnalizuje także problem emigracji zarobkowej górali - najpierw na południową stronę Tatr, na Węgry, później do Ameryki. Zwiedzanie wystawy etnograficznej rozpoczyna się od imitujących wnętrze chałupy podhalańskiej izb "czarnej" i "białej", przedzielonych sienią. Jedynym oryginalnym elementem są tutaj bogato kołkowane drzwi wejściowe, pochodzące z domu Stanisława Wójciaka z Kościelisk, zakupione do zbiorów muzealnych w 1905 roku. Ten pomysł wiąże się z przekazaniem Muzeum Tatrzańskiemu jednej z największych i najcenniejszych prywatnych kolekcji etnograficznych na Podhalu - kolekcji Marii i Bronisława Dembowskich. Ofiarodawczyni, Maria Dembowska, zobowiązała się w 1921 roku przekazać ów zbiór pod warunkiem, że będzie on stanowił wyposażenie izby góralskiej.
Charakter kolekcji Dembowskich, którzy zbierali przedmioty rzadkie i cenne, nie pozwolił na pełne odtworzenie wyposażenia typowej góralskiej chałupy - izby czarnej, sieni oraz izby białej, a takie jest założenie obecnej ekspozycji. Wystrój pomieszczeń pozwala zwiedzającym wyobrazić sobie, jak w połowie XIX w. mieszkała niezbyt zamożna rodzina góralska. Życie codzienne rodziny toczyło się w "czarnej" izbie, okopconej od dymu z paleniska - tutaj, oraz w sieni zgromadzone są sprzęty, naczynia i narzędzia niezbędne w gospodarstwie domowym. Izba "biała", zwana "świetlicą", była pomieszczeniem odświętnym, gościnnym. Odbywały się tu tańce i zabawy młodzieży oraz wszystkie ważne uroczystości rodzinne. Umeblowanie "świetlicy" składało się ze sprzętów bardziej "paradnych", staranniej wykonanych. Uwagę zwraca malowana listwa za którą wiszą, obrazy na szkle, i kredens wykonany w roku 1820 - w nim przechowywano ozdobną ceramikę, kupowaną często na targach na Słowacji. Dalsza część wystawy poświęcona jest dawnej gospodarce Skalnego Podhala: zbieractwu, łowiectwu i myślistwu oraz pasterstwu i rolnictwu. Tutaj także znalazła swoje miejsce dawna i współczesna wytwórczość górali: narzędzia i wyroby wykonywane z drewna - jak choćby pięknie zdobione łyżniki, wyroby ze skóry, przedmioty wykuwane przez miejscowych kowali. W gablotach zaprezentowano ceramikę, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański.
Fragment wystawy obrazującej tak popularne dziś malarstwo na szkle, mające swoje korzenie w dawnych, produkowanych na terenie Czech i Moraw, szklanych obrazach - został zestawiony ze starych obrazów, ich współczesnych kopii oraz malarstwa twórców działających obecnie. Pierwsze piętro gmachu głównego zajmuje wystawa przyrodnicza. W sali poświęconej historii badań geologicznych oraz genezie powstania najwyższego masywu górskiego w Polsce - Tatr, znajdują się dwie mapy plastyczne Tatr oraz Pienin - skalic wapiennych leżących od nich na wschód. Plansze i przekroje geologiczne obrazują proces kształtowania się Tatr. W gablotach umieszczone są typowe skały i skamieniałości tatrzańskie w układzie stratygraficznym, poczynając od najstarszych epok geologicznych. Ostatnia gablota obrazuje współcześnie zachodzące zjawiska geologiczne. Na wystawie można również zobaczyć szczątki prehistorycznych zwierząt żyjących w okresie zlodowacenia: niedźwiedzia jaskiniowego i mamuta. W sali geologicznej przypomniano również nie istniejące już w Tatrach górnictwo i hutnictwo.

Druga sala poświęcona jest tatrzańskim roślinom i zwierzętom. Ekspozycję otwiera plansza objaśniająca piętrowy układ roślinności w Tatrach, który powstał, jak w każdych wysokich górach, na skutek zmian klimatycznych. Wraz ze wzrostem wysokości klimat staje się bardziej surowy, skraca się okres wegetacyjny. Najniżej położone są pola uprawne, wyżej lasy mieszane tzw. regiel dolny. Nad nim rozciąga się piętro lasów iglastych, czyli regiel górny. Powyżej, w miarę wzrostu wysokości las się przerzedza: drzewa karłowacieją i zanikają w zaroślach kosodrzewiny tworzącej następne piętro roślinności. W tym paśmie leżą również górskie łąki, hale, gdzie dawniej wypasano owce. Najwyższym piętrem Tatr jest kraina skał-turni. Tu mimo trudnych warunków żyje ponad sto gatunków roślin. W górskiej florze Tatr przeważają rośliny typu alpejskiego.

Ozdobą górskich łąk wiosną są krokusy. Wyżej w skałach wapiennych zakwitają szarotki, a na nasłonecznionych górskich stokach rośnie oset górski, "dziewięćsił". Spośród drzew rosnących w Tatrach na uwagę zasługuje gatunek sosny, limba, której największe skupisko znajduje się w rejonie Morskiego Oka. Analogiczny, zachowany w ciągu gablot podział odnosi się do świata zwierzęcego. Zwierzęta żyjące w Tatrach znane są również z innych obszarów leśnych Polski. Charakterystyczne dla Tatr, i nigdzie poza nimi nie występujące, są świstaki i kozice, od dawna, gdy Tatry nie były jeszcze parkiem narodowym, objęte ochroną. Warto na zakończenie przypomnieć, że gmach główny Muzeum Tatrzańskiego jest cennym zabytkiem architektury w stylu zakopiańskim. Zbudowany został w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny).

Zarejestrowany
17-03-2005
Zobacz inne strony autora MuzeumTatrzanskie Zobacz inne strony autora Zobacz inne strony autora

Strony Autora

Wizytówki : Muzeum Tatrzańskie Zakopane imienia Dra. Tytusa Chałubińskiego - gmach główny
 Muzeum Tatrzańskie - gmach główny, ul. Krupówki 10 Ekspozycja w gmachu głównym, aczkolwiek przez lata ulegała pewnym modyfikacjom, w swej zasadniczej koncepcji przetrwała nie zmieniona do dzisiaj. Jak niegdyś, tak i dziś ma za zadanie zorientować ...
17-03-05 Login : MuzeumTatrzanskieRegion : Tatrzański
[1]  
Google
 
Web www.turnia.pl

Współpraca
Forum
komentarz: Awaria techniczna usunieta
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #2
komentarz: To był dobry dzień...
komentarz: Gerlach
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #1
komentarz: Tatrzańsko-beskidzko-bieszczadzkie wschody i zachody
komentarz: Wycieczka na Mincol
komentarz: Udane polowanie na pogodę
komentarz: 9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich startuje dzisiaj
zarabianie za wspinanie i jazde na nartach w Alpach i blogowanie o tym
fotoForum
Na dziesiątej :)
Dobrze jest obejrzeć ciepłe, jesienne zdjęcia podczas zimowego poranka...
Wydaje mi się, że Kozi jest na tym zdjęciu przesłonięty przez Skrajny Granat, a ...
Zacne stadko ;)
Fakt-rozrzut masz niezły :)
Szokował i prowokował - Wielki Mistrz. Szkoda, że Podhale okazało się dla nie...
Gdziekolwiek by nie było to zawsze warto !
Ogłoszenia
inne: Usługi przewodnika tarzańskiego
wyjadę: Andaluzja -wspin na całą zimę.
inne: Akademia Innowatorów i Strategów - organizacje turystyczne
inne: Wycieczki w Tatry
kupię: Śpiwór puchowy i kurtka puchowa
oddam: Nocleg Wegry Mezokovesd ZSory
Dodaj ogłoszenie
Wiedza praktyczna
   Wspinaczka
      trening
      szpej
      aklimatyzacja wysokogórska
   Trekking
      trening
      sprzęt
      bezpieczeństwo
   Skitury i skialpinizm
      bezpieczeństwo
      sprzęt
      trening
      trasy
   Biegi górskie
   Asekuracja
      węzły
      w skałach
      w lodzie
      na lodowcu
   Biwak letni
      sprzęt
      przygotowanie
   Biwak zimowy
      sprzęt
      przygotowanie
   Odzież
   Obuwie
Top Wizytówki
Muzeum Tatrzańskie Zakopane imienia Dra...
Dodaj swoją za darmo
NOCLEGI
Hotele
Pensjonaty
Kwatery i pokoje
Agroturystyka
Schroniska
Campingi
Kwatery Prywatne
KUCHNIA
Restauracje
Obiady domowe
Puby, Kawiarnie
KULTURA
Galerie
Muzea
Teatry
NARTY I DESKA
Wyciągi
Nauka jazdy
Wypożyczalnie
ORGANIZACJE
Szkoły Wspinaczkowe
Kluby Alpinistyczne
Kluby Turystyczne
Kluby Wysokogórskie
Pozostałe
Rejestracja | Klub | Galerie | Wyprawy | Antykwariat górski | Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Linki | O nas | Kontakt
Online: 94; zalogowanych: 0   © 2005-09 www.turnia.pl - Góry, wspinaczka, przygoda