zaloguj automatycznie
 Login
 Hasło
Rejestracja
Zapomniałem hasła
Aktualności  |  Sklep górski  |  Antykwariat  |  Forum  |  fotoForum  |  Ogłoszenia  |  Góry  |  Galerie  |  Wyprawy  |  Ekipa  |  Konto
Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Szkoły Wspinaczkowe | Wiedza praktyczna | Ranking fotografii | Ekspedycje | Wydarzenia
    szukaj » | zaawansowane »
Góry, Wspinanie,
Turystyka
pomóż utrzymać stronę KLIKNIJ
Ogłoszenia Nieruchomości Samochody - pasaż Handlowy KUPUJESZ.pl
Materiały budowlane Warszawa
Polecamy
13 Warszawski Przegląd Filmów Górskich
14. Krakowski Festiwal Górski 2-4 grudnia
Zapraszamy na pokaz slajdów "Kamczatka" ...
Sklep górski
Martes Sport Polar damski Lady Zirano Martes (lady zirano)

Polar damski Lady Zirano Martes Zalety i charakterystyka damska bluza polarowa dwie kieszenie główne materiał: 100% poliyestermicrofleece 280 g/m2

Cena: 36.99 PLN
KURTKA DAMSKA MONA ELBRUS (Mona)

Kurtkę Mona zaprojektowano z myślą o paniach, które szukają gustownej i prostej odzieży na jesień. Produkt wykonano z lekkiego materiału oraz dopasowano do kobiecej sylwetki, zapewniając swobodę ruchu, kiedy trenujesz lub uprawiasz turystykę.

Cena: 160.00 PLN
Plecak biegowy ELBRUS Muggia 2L + bukłak (MUGGIA)

Plecak biegowy ELBRUS Muggia 2L Świetny plecaczek, który idealnie sprawdzi się podczas biegu, wspinaczki czy też jazdy na rowerze. Pomieści wszystkie najpotrzebniejsze drobiazgi, a dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom jego zawartość będzie niemal nieodc

Cena: 79.90 PLN
Lhotse Trok z klamerką samozaciskową (tzksz)

Trok z klamerką samozaciskową firmy Lhotse

Cena: 5.00 PLN
Martes Sport Plecak turystyczny Martes Tungo 65 (TUNG65M)


Cena: 101.00 PLN
Antykwariat Górski
CHMIELEWSKA Joanna, Upiorny legat. War ...
TATRZAŃSKIE skarby. Redakcja: Maciej P ...
POWIAT grodkowski. Katalog zabytków sz ...
TRZISZKA Zygmunt, Oczerety. Poznań 197 ...
DZIKOWSKA Elżbieta, Groch i kapusta cz ...
BEEVOR Antony, Stalingrad. Z angielski ...
CURWOOD James Oliver, Na końcu świata. ...
http://www.turnia.pl -> Ekipa -> Wyprawy

Pik Lenina - Pamir, lipiec/sierpień 2003, Kirgizja


2005-03-19 15:41:20
Panorama Pamiru widziana z obozu III pod Pikiem Lenina

 KRONIKA WYPRAWY "Pamir 2003"

Dnia 27.07.2003 r.

Zbiórka uczestników wyprawy na Dworcu Centralnym w Warszawie. O godz. 13.38 odjazd pociągiem "Polonez" do Moskwy.

Dnia 28.07.2003 r.

Przyjazd o godz. 11.00 do Moskwy. Zwiedzanie centrum miasta. Odlot o godz. 21.20 do Bishkeku.

Dnia 29.07.2003 r.

Przylot do Bishkeku we wczesnych godzinach rannych. Zakupy na bazarze. Załatwienie formalności rejestrowych w Agencji Travel Tien Shan Birukova. O godz. 15.50 odjazd samochodem do Osz . Nocna podróż do godz. 8.30 dnia następnego.

Dnia 30.07.2003 r.

Przyjazd do Osz. Odpoczynek w Fitness Klubie "Nadieżda". Zakupy wyprawowe na bazarze. O godz. 18.00 odjazd dwoma samochodami na Ługową Polanę.

Dnia 31.07.2003 r.

Przyjazd o godz. 4.30 do bazy na Ługowej Polanie. Urządzenie biwaku, odpoczynek. Wyjście rekonesansowe na Przełęcz Podróżników.

Dnia 01.08.2003 r.

Rozpoczęcie akcji górskiej. Wyjście z depozytem do obozu I (4100 m) przy pięknej pogodzie. Powrót do Bazy ok. 23.00 w ulewnym deszczu.

Dnia 02.08.2003 r.

Leje deszcz na przemian z opadem śniegu i gradu. Momentami opad jest bardzo gwałtowny. Z uwagi na pogodę mamy dzień przymusowego odpoczynku w Bazie. Integrujemy się z Kirgizami. Są toasty, tańce i śpiewy. Pada przez całą noc.

Dnia 03.08.2003 r.

Od rana nadal pada, a nawet przeciąga gwałtowna burza z opadem gradu. Przed południem wykorzystujemy moment przejaśnienia aby zwinąć namioty i przygotować się do wyjścia do obozu I (4100). Wyruszamy o 11.15 w deszczu i mgle. Później nieco się wypogadza. Po kilku godzinach docieramy do obozu I. Ledwo rozbijamy namiotu, gdy nadciąga śnieżyca trwająca całą noc.

Dnia 04.082003 r.

Śnieg pada do późnego rana. Później ustaje. Obóz w śniegu. Mgły i chmury co chwila przesłaniają stoki Lenina. Uznajemy, że wyjście nie jest możliwe. Mamy kolejny dzień przymusowego odpoczynku. Wieczorem znów pada śnieg.
Dnia 05.08.2003 r.

Śnieg znów pada całą noc i to zaczyna być nudne! Jednak przed świtem wypogadza się. Pakujemy się i wychodzimy do obozu II (5200 m). W obozie II do opadów śniegu dołącza porywisty wiatr. Nocujemy w "dwójce".

Dnia 06.08.2003 r.

Od rana śnieżyca i huraganowy wiatr. Postanawiamy zejść do obozu I, tym bardziej, że wszyscy odczuwają skutki wysokości, a Janek (młodszy) ma ostre objawy choroby wysokościowej. Po zejściu do obozu I Janek i Rafał rezygnują z dalszego zdobywania szczytu i postanawiają udać się na trekking.

Dnia 07.08.2003 r.

Tym razem noc jest pogodna i mroźna. Wychodzimy ponownie do obozu II. Po rozlokowaniu się w "dwójce", ponieważ większość zespołu nie czuje się dobrze, postanawiamy zrezygnować z jutrzejszego wyjścia z depozytem do obozu III (ok. 6000 m) i wykonać aklimatyzacyjne wejście na Pik Razdielna (6200 m).

Dnia 08.08.2003 r.

Ewa i Michał źle się czują i postanawiają zostać w obozie II. Na Razdielną wychodzą Janek, Andrzej i Jarek. Szczyt osiąga samotnie Janek. Andrzej i Jarek rezygnują z wejścia na Razdielną i zawracają do "dwójki".

Dnia 09.08.2003 r.

Piękna, słoneczna i bezwietrzna pogoda .Późno, bo o godz. 10.30 wychodzimy na biwak do obozu III (ok. 6000 m). Ponieważ nie wychodzimy razem wyznaczamy sobie spotkanie na grani powyżej obozu II. Do 14.00 na umówione miejsce dochodzi najpierw Andrzej, a godzinę później Ewa i Jarek. Przynoszą oni wiadomość, że Michał bardzo źle się czuje i zrezygnował z dalszego podejścia i zszedł do "dwójki". Również Ewa chce zrezygnować z dalszej drogi. Po krótkiej i ostrej wymianie poglądów na zaistniałą sytuację, uzgadniamy, że Jarek zostanie z Ewa i przenocują na grani, a Janek z Andrzejem będą kontynuować wspinaczkę do obozu III i ewentualnie zaatakują szczyt jutro rano. Pogoda znowu gwałtownie załamuje się. Nadciąga mgła i śnieżyca. Pomimo tego Janek i Andrzej w szybkim tempie docierają do obozu III(ok. 6000 m.), gdzie rozbijają namiot. Gwałtowna śnieżyca trwa całą noc do późnych godzin rannych.

Dnia 10.08.2003 r.

Z powodu fatalnej pogody atak szczytowy nie był możliwy. Janek z Andrzejem zmuszeni są pozostawać w "trójce". Około południa wychodzą na rekonesans na grań Lenina. Janek osiąga kulminację grani na wysokości o 6500 m. Andrzej rezygnuje po ok. 100 m. podejścia. Około 20.00 do obozu III przychodzą Ewa i Jarek. Przyszli do "trójki" po ciężkim biwaku, gdyż przygarnęli do namiotu zespół Hiszpanów, kompletnie wyczerpanych, błąkających się w zadymce po grani po zejściu ze szczytu. Wieczorem znowu pada śnieg. Janek postanawia zaatakować szczyt o świcie. Andrzej zrezygnuje z ataku szczytowego i postanawia zejść do bazy. Ewa i Jarek postanawiają zaatakować szczyt o jednodniowym odpoczynku w "trójce".

Dnia 11.08.2003 r.

ZDOBYCIE PIKU LENINA ( 7134 m )

Noc jest niespodziewanie pogodna i bardzo mroźna ok. - 20 stopni .Księżyc w pełni oświetla stoki i granie Lenina białym światłem. Janek wyrusza o godz. 5.30. Wspinaczka przebiega bez większych przeszkód i zdarzeń. Pogoda jest cały czas sprzyjająca - słoneczna i prawie bezwietrzna. Janek osiąga szczyt o 13.30. Niestety kończy się ładna pogoda. Janek schodzi we mgle i śnieżycy. Ok 18.30 dociera do namiotu w "trójce" witany przez Ewę i Jarka. Śnieg gwałtownie pada przez całą noc.

Dnia 12.08.2003 r.

Z powodu trudnych warunków pogodowych Ewa i Jarek nie decydują się na podjęcie ataku szczytowego. Postanawiają wejść na Razdielną (6200 m ) i zejść do obozu II . Janek od razu schodzi do "dwójki". Od ok. 15.00 znów następuje załamanie pogody - śnieg sypie bez opamiętania!

Dnia 13.08.2003 r.

Likwidacja biwaku w obozie II i zejście do obozu I w bardzo ciężkich warunkach.

Dnia 14.08.2003 r.

Wreszcie pogoda! Noc była bardzo zimna. Od rana słonecznie i bezchmurnie. Pogoda idealna do wykonania ostatnich zdjęć Lenina. Oglądamy skoki z samolotu ekstremalistów rosyjskich na szczyt Lenina. W południe rozpoczynamy zejście do Bazy.

Dnia 15.08.2003 r.

We czwórkę Janek, Andrzej, Ewa i Jarek po pożegnaniu zaznajomionych Kirgizów wyruszamy samochodem w podróż do Osz przez piękną dolinę Ałajską. Do Osz docieramy ok. 23.00 W Fitness Klubie "Nadieżda" spotykamy Michała. W Klubie upragniony prysznic i krótki nocleg.

Dnia 16.08.2003 r.

Przejazd samochodem do Bishkeku, gdzie docieramy po nocnej podróży wcześnie rano. Zatrzymujemy się na nocleg w hotelu Międzynarodowej Szkoły Biznesu.

Dnia 17.08.2003 r.

Zwiedzanie Bishkeku i ostatnie zakupu na Bazarze Oskim okazały się pechowe dla Ewy. Około 18.00 skradziono jej paszport. Sytuacja była bardzo poważna. Dopiero przed północą z pomocą Andrzeja udaje jej się uzyskać na milicji dokument potwierdzający zaginięcie paszportu. Mamy nadzieję, że ten papier pozwoli jej opuścić Kirgizję.

Dnia 18.08.2003 r.

O 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko, gdzie spotykamy Irenę, Roberta, Janka i Rafała. Niestety znów jest problem. Kontroler nie chce wpuścić Ewy do samolotu. Dopiero za sprawą Michała, który zadzwonił do Konsulatu w Moskwie i po telefonicznym zapewnieniu pani Konsul, że nowy paszport będzie wydany w Moskwie, Ewa zostaje wpuszczona do samolotu i może z nami lecieć do Moskwy. Wszyscy przyjmują to z wielka ulgą.

Dnia 19.08.2003 r.

Lądujemy w godzinach rannych w nieco chłodnej Moskwie. Bez problemu opuszczamy lotnisko i jedziemy na Dworzec Białoruski na nasz pociąg do Warszawy. Niestety Ewa nie zostaje wypuszczona z lotniska. Dopiero po wyrobieniu jej nowego paszportu w Konsulacie i dostarczeniu go na lotnisko, Ewa dociera na dworzec na pół godziny przed odjazdem pociągu. Wielkie brawa i podziękowania dla pana Konsula prowadzącego jej sprawę.

Dnia 20.08.2003 r.

Zakończenie wyprawy "Pamir 2003"

Po nocnej podróży pociągiem, z pewnymi problemami na granicy, docieramy do Warszawy. Tam uczestnicy pożegnali się ustalając ponowne spotkanie może już we wrześniu, tym razem aby powspominać, zobaczyć slajdy i zdjęcia i może porozmawiać o następnej wyprawie już w przyszłym roku. Wyprawa została zakończona.

Opracował: Jan Dudarowski
Program wyprawy KW Lubin "Pamir 2003"

Wyprawa odbędzię się w dniach 27 lipca 2003 r. - 18 sierpnia 2003 r.

Dzień 1-4: podróż z miejsca zamieszkania do Warszawy, dalej do Moskwy. Przelot z Moskwy do Bishkeku, przejazd do Osz, zakupy, zwiedzanie, przejazd do BC Cebulowa Polana

Dzień 5: aklimatyzacja, urządzenie się w bazie, zdjęcia, przygotowanie depozytu, zdjęcia, wycieczki rekonesansowe, nocleg.

Akcja górska

Dzień 6: wyjście do obozu I (4 300), 8 godzin, przewyższenie 500 m., nocleg.

Dzień 7: powrót do bazy, odpoczynek, przygotowanie do wyjścia do obozu I.

Dzień 8: wyjście do obozu I (4300), nocleg.

Dzień 9: wyjście do obozu II (5300) 1000m przewyższenia, 7-8 godzin, powrót do obozu I.

Dzień 10: wyjście do obozu II (5300), nocleg.

Dzień 11: wyjście na Pik Razdielna (6210) i do obozu III (6100), depozyt, powrót do obozu II.

Dzień 12: wyjście do obozu III (6100), nocleg.

Dzień 13: zejście do obozu II, odpoczynek, nocleg.

Dzień 14: Wyjście do obozu III (6100), przygotowanie do ataku szczytowego.

Dzień 15: atak szczytowy - 7 km grani, przewyższenie 1034 m, ok 12 godz. wejścia i zejścia ze szczytu (7134).

Dzień 16: zejście do obozu II - nocleg.

Dzień 17: Zejście do Bazy, nocleg.

Powrót z wyprawy

Dzień 18-19: powrót do Osz i Bishkeku.

Dzień 20-21: zwiedzanie miasta, odlot do Moskwy, powrót do kraju.

Opracował: J.Dudarowski


Osiągnięcia członków wyprawy "Pamir 2003"

  1. Jan Dudarowski - zdobycie Piku Lenina (7134 m.), wejście na Pik Razdielna (6200m)
  2. Andrzej Duszeńko - wejście na Pik Razdielna (6200 m.), osiągnięcie obozu II (ok 6000m)
  3. Jan Jakubaszek - osiągnięcie obozu II (5200m)
  4. Jarosław Lang - wejście na Pik Razdielna (6200m), osiągnięcie obozu III (ok 6000m)
  5. Ewa Masajada - wjście na Pik Razdielna (6200 m.), osiągnięcie obozu III (ok 6000m)
  6. Rafał Ostromęcki - osiągnięcie obozu II (5200 m)
  7. Michał Puchała - wejście na grań powyżej obozu II na wysokość ok. 5600 m., osiągnięcie obozu II ( 5200 m)
  8. Irena Krukowska-Szopa - trekking po górach Kirgizji
  9. Robert Wyrzykowski - trekking po górach Kirgizji
Strona nie posiada jeszcze komentarzy, Twój może być pierwszy

Zaloguj się, aby dodać nową wiadomość.
  zaloguj automatycznie
 Login
 Hasło
Rejestracja
Zapomniałem hasła

Połączenie z górami :
Zarejestrowany
13-03-2005
Zobacz inne strony autora
Zobacz inne strony autora Landzi Zobacz inne strony autora Zobacz inne strony autora

Dołączona galeria :

Pamir 2003 - Pik Lenina (7134 m)
1 Widok z obozu III (przed zachodem) Widok z obozu III (przed zachodem) Rank.: 1
Klikn.: 1061
Opin.: 0
2 Moskwa Moskwa Rank.: 1
Klikn.: 766
Opin.: 0
3 Moskwa Moskwa Rank.: 1
Klikn.: 815
Opin.: 0
4 Kirgiskie dzieci Kirgiskie dzieci Rank.: 1
Klikn.: 821
Opin.: 0
5 Baza na Polanie Cebulowej Baza na Polanie Cebulowej Rank.: 1
Klikn.: 820
Opin.: 0
6 Baza na Polanie Cebulowej Baza na Polanie Cebulowej Rank.: 1
Klikn.: 876
Opin.: 0
7 Zaprzyjaźniony tragarz Zaprzyjaźniony tragarz Rank.: 1
Klikn.: 834
Opin.: 0
8 Na Przełęczy Podróżników Na Przełęczy Podróżników Rank.: 1
Klikn.: 981
Opin.: 0

więcej fotografi

Google
 
Web www.turnia.pl

Strony Autora
Jarosław Lang
Galeria zdjęć z wyprawy „Polish Pa...
“AP Expeditions 2008” - wieś...
Polacy wygrali Puchar Świata w Val di Da...
Quest Psicobloc Majorka
7summits.pl Everest 2008 – sport p...
„WADI RUM HANNAH TRIP” - Eli...
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski we wsp...
Rekordowy „Maliniak”
Srebro dla Edyty Ropek w Trento lub R...
więcej
Współpraca
Forum
komentarz: Awaria techniczna usunieta
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #2
komentarz: To był dobry dzień...
komentarz: Gerlach
komentarz: Nie ruszając się z Białej Wody... #1
komentarz: Tatrzańsko-beskidzko-bieszczadzkie wschody i zachody
komentarz: Wycieczka na Mincol
komentarz: Udane polowanie na pogodę
komentarz: 9. Warszawski Przegląd Filmów Górskich startuje dzisiaj
zarabianie za wspinanie i jazde na nartach w Alpach i blogowanie o tym
fotoForum
Na dziesiątej :)
Dobrze jest obejrzeć ciepłe, jesienne zdjęcia podczas zimowego poranka...
Wydaje mi się, że Kozi jest na tym zdjęciu przesłonięty przez Skrajny Granat, a ...
Zacne stadko ;)
Fakt-rozrzut masz niezły :)
Szokował i prowokował - Wielki Mistrz. Szkoda, że Podhale okazało się dla nie...
Gdziekolwiek by nie było to zawsze warto !
Ogłoszenia
inne: Usługi przewodnika tarzańskiego
wyjadę: Andaluzja -wspin na całą zimę.
inne: Akademia Innowatorów i Strategów - organizacje turystyczne
inne: Wycieczki w Tatry
kupię: Śpiwór puchowy i kurtka puchowa
oddam: Nocleg Wegry Mezokovesd ZSory
Dodaj ogłoszenie
Wiedza praktyczna
   Wspinaczka
      trening
      szpej
      aklimatyzacja wysokogórska
   Trekking
      trening
      sprzęt
      bezpieczeństwo
   Skitury i skialpinizm
      bezpieczeństwo
      sprzęt
      trening
      trasy
   Biegi górskie
   Asekuracja
      węzły
      w skałach
      w lodzie
      na lodowcu
   Biwak letni
      sprzęt
      przygotowanie
   Biwak zimowy
      sprzęt
      przygotowanie
   Odzież
   Obuwie
Top Wizytówki
Schronisko Sowa
Restauracja Koncertowa
Pokoje Gościnne w Zakopanem
Pokoje gościnne "U ireny"
POKOJE GOŚCINNE "WILLA POD GIEWONTE...
Dodaj swoją za darmo
NOCLEGI
Hotele
Pensjonaty
Kwatery i pokoje
Agroturystyka
Schroniska
Campingi
Kwatery Prywatne
KUCHNIA
Restauracje
Obiady domowe
Puby, Kawiarnie
KULTURA
Galerie
Muzea
Teatry
NARTY I DESKA
Wyciągi
Nauka jazdy
Wypożyczalnie
ORGANIZACJE
Szkoły Wspinaczkowe
Kluby Alpinistyczne
Kluby Turystyczne
Kluby Wysokogórskie
Pozostałe
Rejestracja | Klub | Galerie | Wyprawy | Antykwariat górski | Noclegi | Kuchnia | Narty i deska | Organizacje | Linki | O nas | Kontakt
Online: 95; zalogowanych: 0   © 2005-09 www.turnia.pl - Góry, wspinaczka, przygoda